Home » Kiedy rozpocząć naukę

Kiedy rozpocząć naukę

W jakim wieku rozpocząć naukę języka angielskiego?

 Uczymy się języka ojczystego od najwcześniejszego okresu życia i nikt nie  dziwi się rodzicom i opiekunom, iż mówią do niemowlęcia podczas  karmienia, przytulania, kąpieli. A przecież trudno sobie wyobrazić, że  dziecko na czułe zapytania odpowie od razu pełnym zdaniem. Najpierw  słucha, zaczyna rozróżniać dźwięki, później zaczyna utożsamiać je z  przedmiotami, które one określają. Zanim dziecko zacznie mówić musi  rozumieć język w którym się do niego zwracają otaczające go osoby.  Przyswajanie drugiego języka np. angielskiego w przypadku najmłodszych  dzieci przebiega w podobny sposób.

 „Naukowcy udowodnili ponad wszelką wątpliwość ,że około pięćdziesiąt  procent naszej zdolności uczenia się rozwija się do czwartego roku życia, a  dalsze trzydzieści procent przed ukończeniem ósmego.
Nie oznacza to, iż przyswajamy pięćdziesiąt procent wiedzy lub zdobywamy połowę naszej mądrości czy inteligencji, zanim skończymy cztery lata. Znaczy to po prostu, że podczas tych pierwszych lat tworzą się w naszym mózgu główne drogi nerwowe umożliwiające nam naukę przez całe życie. Będą się one jeszcze rozwijać , lecz podstawy tworzone są właśnie w tym okresie.
Pierwsze lata życia to również wchłanianie ogromnej liczby informacji, z których weźmie początek całe nasze dalsze przyswajanie wiedzy.

Brytyjski psycholog Tony Buzan stwierdza : Dziecko już w momencie, kiedy się rodzi, jest naprawdę bystre. Uczy się języka w ciągu zaledwie dwóch lat, czyli szybciej niż osoby z tytułem doktora, a w wieku trzech, czterech lat jest już w nim mistrzem”(1)

Przykłady dzieci dwujęzycznych ewidentnie potwierdzają tezę, iż słuchając już od niemowlęctwa 2 języków, można opanować je bez problemu, niejako „przy okazji”. Im młodsze dziecko, tym łatwiej przyswaja języki. Uczy się w sposób naturalny podczas słuchania, naśladownictwa, powtarzania i zabawy . Z wiekiem coraz trudniej opanować prawidłowy akcent, umiejętność szybkiego rozumienia ze słuchu, czy swobodę posługiwania się językiem odpowiadającą jego rodzimym użytkownikom ( native speakers).
Dlatego, jak twierdzi amerykański profesor Robert Sylwester, specjalista w dziedzinie rozwoju mózgu i pedagogiki Umiejętności związane z konkretnym systemem najlepiej doskonalić w okresie,gdy zaczyna on funkcjonować w naszym mózgu. Dobrym przykładem jest nauka języka. Dwu lub trzylatek z łatwością uczy się dowolnego języka. Natomiast osoba osiemnasto lub trzydziestoletnia ma już pewne trudności z przyswojeniem nowego języka, gdyż systemy,które temu służą, zostały już wykorzystane do czegoś innego.
Wielu czynności, jak choćby gry na instrumencie muzycznym lub umiejętności motorycznych, należy uczyć najwcześniej jak to możliwe”(2)

Kontakt z językiem angielskim od wczesnego wieku sprawi, iż język ten nie będzie dla dziecka brzmiał obco, lecz stanie się częścią jego świata, za pomocą którego będzie umiało swobodnie porozumiewać się w przyszłości. Ponadto przyswajanie kolejnego języka równolegle z językiem ojczystym działa stymulująco na rozwój mózgu.

Play & Say Academy zaprasza dzieci już od  2 roku życia.
W jaki sposób pomagamy najmłodszym dzieciom przyswajać język angielski?
Zapraszamy na naszą stronę poświęconą temu zagadnieniu.

1 Rewolucja w uczeniu – Gordon Dryden, Jeannette Vos – Wydawnictwo Moderski i S-ka, Poznań 2000 – str 227
2 Rewolucja w uczeniu – Gordon Dryden, Jeannette Vos – Wydawnictwo Moderski i S-ka, Poznań 2000 – str 257

GALERIA